Niezależny rzeczoznawca samochodowy

Co należy do naszych obowiązków ?


Niezależny rzeczoznawca samochodowy to ekspert, z którego usług może skorzystać każdy, kto tylko chce sprawdzić poprawność wyliczeń przygotowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak rozpocząć współpracę z rzeczoznawcą? Przygotuj wszystkie dokumenty samochodu, a także zdjęcia z miejsca wypadku oraz ekspertyzę towarzystwa ubezpieczeniowego. Opowiedz też swoją wersję wydarzeń – na pewno pomoże to w ustaleniu prawdziwego przebiegu zdarzenia.

Wybierając rzeczoznawcę, upewnij się też co do jego kwalifikacji oraz możliwości. Najważniejszy jest bez wątpienia dostęp do warsztatu samochodowego i podnośnika – tylko wtedy ekspert będzie w stanie sprawdzić, jak wygląda stan wewnętrznych podzespołów auta, które są niewidoczne na co dzień.


Kiedy warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy ?

W jakich momentach powołanie rzeczoznawcy motoryzacyjnego ma największy sens?

Poniżej przedstawiono sytuacje, w których naprawdę warto to zrobić,

  • za niskie odszkodowanie powypadkowe – jeśli wydaje Ci się, że koszt szkód oszacowanych przez ubezpieczyciela jest znacznie zaniżony, możesz skorzystać z niezależnej opinii i przedstawić ją ubezpieczycielowi. Szanse na to, że zmieni zdanie są dość wysokie, a jeśli jednak nie – możesz zawsze rozpocząć postępowanie sądowe, aby udowodnić swoje racje,

  • uznanie szkody całkowitej z ubezpieczenie OC - to sytuacja, w której ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą i przeznaczy samochód do kasacji może być naprawdę niekorzystna dla Ciebie. Dlaczego? Otrzymasz kwotę odszkodowania pomniejszoną o szacunkową cenę wraku – jednak nie jest powiedziane, czy rzeczywiście otrzymasz taką stawkę.