Większość Polaków w dalszym ciągu korzysta z usług największego zakładu ubezpieczeniowego w naszym kraju, jednak wzrastająca konkurencja powoli powoduje obniżki cen. Dzięki temu obywatele naszego kraju coraz chętniej sięgają po inne ubezpieczenia, które często oferowane są w pakiecie. Dobrym rozwiązaniem jest więc poznanie wszystkich rozwiązań, jakie oferowane są przez krajowe firmy ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – to jedyne ubezpieczenie, które jest obowiązkowe w Polsce. Kupowane jest ono nie na kierowcę, ale na pojazd, obowiązuje więc wszystkich prowadzących dany samochód w okresie ubezpieczenia. Jego zadaniem jest pokrycie wszystkich kosztów związanych ze zdarzeniami, które zostaną spowodowane danym pojazdem. Jeśli więc kierowca spowoduje kolizję drogową, to z polisy ubezpieczeniowej sprawcy zostaną wpłacone koszty naprawy pojazdu uszkodzonego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kosztuje przeważnie między 500 a 1000 złotych w skali roku i jest uzależnione między innymi od pojemności pojazdu, jego wieku, wcześniejszej jazdy bezszkodowej właściciela czy też czasu posiadania prawa jazdy przez posiadacza auta.


Assistance – to ubezpieczenie dodatkowe, które obejmuje swoim zakresem holowanie pojazdu w razie wypadku drogowego lub uszkodzenia w jakikolwiek sposób auta. Często też wzbogacane jest ono o dodatkowe elementy, które obejmują na przykład dowóz paliwa (gdy zabrakło go podczas jazdy), bilety powrotne czy samochód zastępczy podczas unieruchomienia naszego pojazdu podczas awarii czy nawet noclegi hotelowe.


Ubezpieczenie Autocasco – to kolejne ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowe. Obejmuje ono zarówno kradzież jak i uszkodzenia pojazdu, które nie zostały spowodowane przez innego kierowce. W ramach Autocasco dość swobodnie możemy wybierać opcje ubezpieczenia, zazwyczaj możemy bowiem w części samodzielnie opłacać koszty naprawy lub też będą one w całości opłacane przez ubezpieczyciela.


Ubezpieczenie szyb – ten rodzaj ubezpieczenia jest dość tani i sprzedawany często jako osobny produkt, dotyczy on bowiem jedynie szyb samochodowych. Obejmuje ona wymianę szyby zarówno podczas jej wybicia (na przykład przy kradzieży rzeczy z auta) czy też uszkodzenia spowodowane przez uderzający w szybę przedmiot podczas jazdy.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – w jego zakresie znajduje się odszkodowanie za szkody spowodowane podczas podróży danym pojazdem, przy czym najczęściej jako podróż rozumiany jest czas od wejścia do samochodu do zakończenia podróży, uwzględniający tymczasowe postoje. Często ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków sprzedawane jest razem z OC.


Comments are closed.